Witamy w naszym sklepie!

Jak dobrać podłogę winylową?

Po zapoznaniu się z zaletami podłóg winylowych warto rozważyć jaka konkretnie podłoga winylowa będzie najlepszym wyborem do naszych potrzeb. Ponieżej mały poradnik, który pozwoli zorientować się na co zwrócić uwagę w gąszczu oferowanych podłóg i podjąć najlepszą decyzję.

Cztery podstawowe pytania, które należy sobie przed wyborem odpowiedniej podłogi winylowej:

1. W jakim pomieszczeniu będzie zamontowana?

Jak w przypadku większości rodzajów podłóg, to kluczowe pytanie przy wyborze. Czy podłoga będzie położona w piwnicy lub pomieszczeniu, które narażone jest na wilgoć, takim jak kuchnia lub łazienka? Jeśli tak, to panele winylowe są idealnym rozwiązaniem, ponieważ mogą być montowane poniżej parteru oraz są odporne na wilgoć. Należy rozważyć także natężenie ruchu w pomieszczeniu. W pomieszczeniach, w których natężenie to będzie wysokie, takich jak np. hol, warto zastosować winyl o grubszej warstwie ścieralnej. W salonach i innych miejscach, w których ryzyko uszkodzenia jest minimalne, wystarczy produkt o średniej warstwie ścieralnej.

2. Czego oczekujesz od podłogi?

Czy dekoracja jest głównym zadaniem dobieranej podłogi? Czy może szukasz czegoś, co ułatwi cotygodniowe sprzątanie? A może szukasz czegoś, co przetrwa wiele lat?Wiedza o tym, czego oczekujesz od podłogi pozwoli Ci rozeznać, jakie parametry i opcje należy wziąć pod uwagę, a jakie zignorować. Posiadanie dzieci, zwierząt domowych oraz styl, życia jaki się prowadzi to kwestie, które pozwolą zawęzić pole wyboru. Przykładowo, jeśli chcesz mieć domową salę gimnastyczną w piwnicy, wymagania odnośnie wilgotności, wytrzymałości i montażu w pełni zaspokoją podłogi winylowe. Jeśli bardziej zależy ci na estetyce, porównaj panele winylowe ze strukturą drewna heblowanego ze zwykłymi panelami winylowymi lub podłogą drewnianą, żeby sprawdzić, które z nich najlepiej spełnią twoje oczekiwania.

3. Kto będzie montował podłogę?

Czy będziesz samodzielnie montował podłogę, czy też może zatrudniasz instalatora? Istnieje kilka sposobów układania podłogi winylowej. Biorąc pod uwagę własne umiejętności, ustal czy prawidłowo zamontujesz podłogę we własnym zakresie. Większość paneli winylowych to podłogi łatwe do samodzielnego montażu, ale niektóre ich rodzaje może być trudniej zamontować. Jeśli przytłacza się pomysł osobistego montażu, zwróć się o pomoc do profesjonalisty.

4. Jaki rodzaj gwarancji obejmuje twoją podłogę?

Rodzaj gwarancji jest ważny z kilku powodów. Określa co będzie podlegało gwarancji oraz sposób montażu. Niektóre gwarancje wymagają profesjonalnego montażu przez instalatora, szczególnie jeśli chodzi o zastosowania komercyjne/przemysłowe. Należy sprawdzić te wytyczne przed przystąpieniem do samodzielnego układu podłogi. 

Przed montażem każdej podłogi, zawsze należy sprawdzić deski pod kątem ewentualnych defektów produkcyjnych. Rozpoczęcie instalacji oznacza, że zaakceptowałeś stan desek. 

Inny aspekt do rozważenia to wymogi odnośnie stosowania zabezpieczeń podłogi. Niektóre gwarancje nie obejmują wgnieceń w podłodze winylowej spowodowanych użytkowaniem niewłaściwych osłon podłogowych. Upewnij się co do tego zanim będzie za późno. 

Wybierając podłogę, należy zapoznać się także z informacjami zapisanymi drobnym drukiem, tak by uniknąć błędów montażu i użytkowania oraz ewentualnych rozczarowań.